Blog o transporcie i spedycji. Newsy, porady oraz wiadomości z branży transportowej.

Blog o transporcie i spedycji. Newsy, porady oraz wiadomości z branży transportowej.

Ciężarówki – jakie są znane marki samochodów ciężarowych?

Samochody ciężarowe to podstawa tej ważnej gałęzi nowoczesnej gospodarki, jaką jest TSL. Jednocześnie, jest to segment rynku o wieloletniej tradycji, na którym zaciekle rywalizują ze sobą marki znane na całym świecie. Jakie są główne znane marki samochodów ciężarowych?

Volvo – szwedzka jakość

Choć trzon działalności prowadzonej przez Volvo opiera się na produkcji samochodów osobowych (Volvo car Corporation), to nie oznacza to, że producent ten nie zdołał sobie wypracować silnej pozycji także w segmencie aut ciężarowych.

Wręcz przeciwnie – także TIR-y wchodzące w skład tej marki cieszą się dużym zainteresowaniem między innymi ze względu na niski poziom awaryjności. Volvo prowadzi sprzedaż aut o łącznej masie całkowitej powyżej 3,5 tony także poza Szwecją (np. w Polsce dystrybucja jest prowadzona przez Volvo Trucks).

Scania

W odróżnieniu od Volvo kolejny szwedzki producent zajmuje się w ramach swojej działalności na rynku motoryzacyjnym głównie produkcją ciągników siodłowych, samochodów ciężarowych, a także autobusów. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że skoncentrowanie się na tym segmencie rynku pozwoliło na stworzenie solidnej marki.

Samochody ciężarowe marki Scania są produkowane w zakładach produkcyjnych rozmieszczonych na terenie całego świata (oprócz Szwecji, w której znajduje się 5 zakładów, jest to także m.in. Francja, Holandia, Polska oraz Argentyna).

Mercedez-Benz

Mercedez-Benz to marka, której właściwie nie trzeba nikomu przedstawiać. Jak wiadomo, produkcja samochodów ciężarowych to nie jedyny – i wcale nie najistotniejszy – obszar działalności koncernu, który dostarcza na rynek również m.in. samochody osobowe. Mimo to także TIR-y Mercedesa (np. Mercedes- Benz Actros) są uważane za bardzo solidne pojazdy o wyjątkowo niskiej awaryjności.

Iveco

iveco

Iveco (a właściwie Industrial Vehicles Corporation) to przedsiębiorstwo, które powstało w latach 70. w Turynie (we Włoszech). Od kilkudziesięciu lat Iveco zajmuje się produkcją samochodów ciężarowych.

Ciężarówki marki Iveco można spotkać właściwie w całej Europie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyny rodzaj pojazdów produkowanych przez tę firmę – w ramach swojej działalności zajmuje się ona także dostarczaniem pojazdów wojskowych oraz pojedynczych komponentów (głównie silników).

Obecnie Iveco należy do CNH Industrial, czyli koncernu zajmującego się produkcją maszyn dla rolnictwa i przemysłu.

MAN

MAN to jeden z czołowych potentatów na rynku samochodów ciężarowych. Potwierdzają to liczby: ponad 50 tysięcy pracowników zatrudnionych w większości państw na świecie oraz roczne obroty wynoszące kilkanaście miliardów euro rocznie.

Oprócz TIR-ów, MAN w ramach dywersyfikacji działalności zajmuje się dostarczaniem takich rodzajów pojazdów jak autobusy czy auta dostawcze.

Renault, Daf – marki mniej znane, lecz równie dobre

Oprócz opisanych w tekście znanych producentów samochodów ciężarowych, w tym segmencie rynku motoryzacyjnego działa jeszcze wiele firm, które są wprawdzie nieco mniej znane, ale także zapewniają wysokiej jakości produkty.

Należą do nich między innymi: Renault (ten jedyny francuski producent TIR-ów jest kojarzony głównie z produkcją aut osobowych) oraz Daf Trucks (firma działająca w Holandii, która pierwszy samochód ciężarowy wyprodukowała jeszcze w latach czterdziestych).

Znane marki samochodów ciężarowych – podsumowanie

Na rynku samochodów ciężarowych panuje silna konkurencja. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro znajduje się przynajmniej kilkanaście marek o silnej, ugruntowanej pozycji na rynku międzynarodowym. Nie sposób wskazać najlepszą z nich – każda ze znanych marek ma cenne atuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *